Jezioro Siecino

Jezioro Siecino zasługuje na szczególną uwagę ze względu na swoje niepowtarzalne walory i urok, któremu się ulega od pierwszej chwili.

j.Siecino plaża Przejrzyste wody j.Siecino IMG_0752 P1160644

Dane encyklopedyczne: jezioro SIECINO – powierzchnia 776ha, maks. głębokość 48m, długość. 7,8km, maks. szerokość 2,4 km, długość linii brzegowej 23 km. Długość linii brzegowej: 23 km. Jezioro Siecino jest uważane za największy w Polsce zbiornik z wodą w I-klasie czystości ! Przez Siecino przepływa rzeka Rakoń. Na jeziorze są dwie wyspy: Ostrów (30 ha, połączone groblą z brzegiem) i Kępa (18 ha). Na obydwu wyspach planuje się utworzenie rezerwatu leśno-florystycznego. Na wodach jeziora obowiązuje strefa ciszy i zakaz używania silników spalinowych, za to można na nim spotkać m.in. kormorany, tracze i gągoły.

Tyle encyklopedia. To jednak trzeba zobaczyć! Kiedy przyjedziecie Państwo nad Siecino, zwłaszcza latem w słoneczny dzień i staniecie na jego krańcu, zobaczycie daleko ciągnącą się wzdłuż urozmaiconego brzegu taflę wody a jej niesamowity kolor, lekko szmaragdowy przynoszący na myśl skojarzenia z wodami egzotycznej laguny zauroczy Was na zawsze.

Nurkowanie Przy bliższym spotkaniu z wodami jeziora miłe i zaskakujące doznania nie słabną. Wprawdzie temperatura wody ustępuje znacznie tym z tropików ( cóż, ciągle jesteśmy w naszej strefie klimatycznej) ale jej przejrzystość zaskoczy Cię na pewno. Od samych brzegów, o piaszczystym dnie, czekają na Ciebie wspaniałe podwodne widoki, już nurkowanie z maską na głębokości kilku metrów dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nieczęsto, nurkując w polskich wodach, mamy okazję podziwiać otaczającą nas roślinność, przepływające mniejsze i większe ryby w promieniu do 7 metrów latem a wiosną i jesienią nawet do 12 metrów.

Sporty Wodne

Nad jeziorem znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, gdzie czekają na Państwa (w bardzo dobrym standardzie) :

  • rowery wodne
  • łódki
  • kajaki
  • żaglówki
  • Wędkarstwo Czyste wody jeziora Siecino oferują amatorom wędkarstwa naprawdę wyjątkowe bogactwo i różnorodność gatunków ryb, m.in. płocie, leszcze, karpie, liny, okonie, sandacze, szczupaki, węgorze, pstrągi, jesiotry a przede wszystkim sielawy, której wędzony smak może stać się wspomnieniem wakacji …

Wędkowanie głównie z łodzi lub z pomostów znajdujących się przy ośrodkach. Tzw dzikich kładek tutaj nie ma, ze względu na Park Krajobrazowy, gdzie budowanie takiej infrastruktury jest zabronione. Jezioro Siecino zarządzane jest przez Gospodarstwo Rybackie w Złocieńcu i tam też należy wykupić pozwolenie na połów ryb w jeziorze. Przy wcześniejszej awizacji chętnie w tym Państwu pomożemy.

Słodkie lenistwo na plaży Poza wieloma możliwościami spędzania czasu w sposób aktywny, Jezioro Siecino kusi także amatorów „słodkiego lenistwa”. Oto kilka naszych propozycji:

Gęsia Łączka: Ok. 800 m od naszej rezydencji znajduje się zorganizowana przez Złocieniecki Ośrodek Sportu i rekreacji plaża z wypożyczalnią sprzętu pływającego i sportowego, strzeżonym kąpieliskiem, miejscem zabaw dla dzieci, mini golfem …

Obraz 221 Obraz 043

Dzika Plaża Miejsce dzikie i urokliwe, niezagospodarowane, położone na północ od wsi Cieszyno, ok. 1 km od Rezydencji Stary Dworzec: sam na sam z przyrodą … Atrakcją jest, leżąca vis a vis plaży i będąca w zasięgu wzroku (wystające z wody „na środku jeziora” głazy) podwodna wyspa na jeziorze Siecino. Można na nią dotrzeć kajakiem lub łódką a dla dobrych pływaków nie będzie wielkim wyzwaniem przepłynięcie ponad 300 metrów z mielizny do wystających z wody głazów podwodnej wyspy. Warto!

Obraz 24020140622_133251